Psíci3

17. listopadu 2007 v 20:46 |  Psi

Holandský pinč

14.02.2007
Holandský pinč
ObrazekZemě původu: Holandsko
Klasifikace F.C.I.: Skupina II - pinčové, knírači, molossové a švýcarští salašničtí psi
Určení: Hlídač a společník
Historický přehled: Vyšlechtěno v Nizozemí na konci 19. století. Jeho předky byli žlutě zbarvení němečtí drsnosrstí chrti, jejichž štěňata přivezl do Amsterdamu holandský podnikatel Abras. Nevelcí žlutí psíci se zde brzy stali velmi oblíbení. Druhá světová válka plemeno značně poškodila, v poválečném období bylo potřeba značného úsilí k jeho obnově. Ta se zdařila počátkem 70. let holandskému chovateli Barkmanovi van de Villovi. V současné době je plemeno již mimo nebezpečí, každoročně je zaregistrováno 125 nových přírůstků. Za hranicemi Holandska není plemeno známé a holandští chovatelé o jeho popularizaci ani nikterak neusilují.
Charakteristika: Holandský pinč vychází dobře s dětmi a také vaši kočku bude bez problémů akceptovat. Většina z nich vychází perfektně i s ostatními psy.
Povaha: Charismatický, chytrý, vynalézavý, snášenlivý pes. K neznámým lidem se chová rezervovaně, ale domácí a blízké zahrnuje bezmeznou láskou.
Tělo: Nevelký, silný, nízký pes slámové barvy s hrubou tvrdou srstí. Tělesná stavba je vyvážená.
Barva: Plavá, slámová, uši a tlama mohou být tmavší.
Velikost: Psi - 37 - 42 cm, feny - 35 - 40 cm
Doporučení: Velké. Holandský pinč je nenáročný pes, věrný a vhodný k dětem.
Belgický ovčák - Malinois
ObrazekZemě původu: Belgie
Samostatné plemeno: 16.10.1989
Klasifikace F.C.I.: Skupina I - ovčáčtí a honáčtí psi
Určení: Služební, vodičský a společenský pes
Historický přehled: Belgický ovčák - Malinois je známý již ze středověku. Malinois představuje různorodost belgických ovčáků s krátkou srstí. Velice úspěšný je na farmách se skotem, kde ovce hlídá a zahání. Je to ostražitý hlídač a oddaný služební pes. Plemeno bylo vyšlechtěno v 19.století. Vyhranil se jako první typ belgického ovčáka a byl posuzován samostatně. Jméno dostal podle oblasti Malines (Mechelen), kde se nejvíc choval.
Charakteristika: Pro chov mu vyhovují i domácí podmínky.
Povaha: Belgický ovčák - Malinois je klidný, vytrvalý pes s vyrovnaným charakterem. Je čilý a pohyblivý pes s vyvinutým strážním instinktem, rozený strážce.
Tělo: Belgický ovčák - Malinois se velmi lehce pohybuje. Není ani robustní, ani dlouhán. Tělo má silné, svalnaté, čtvercového formátu. Hlava postavena vysoko. Uši vztyčené, vysoko nasazené, trojúhelníkové. Hrudník není příliš široký, ale je hluboký a prostorný. Přední nohy mají lokty těsně přiléhající k tělu. Ocas má v klidu svěšený, s lehce zvednutou poslední čtvrtinou.
Barva: Plavá, šedá a červená s černými špičkami uší a černou maskou.
Velikost: 56 - 66 cm
Doporučení: Velmi vřelé. Ačkoliv je druhý nejméně oblíbený belgický ovčák hned po laekenoisovi, je stejně výkonný a méně útočný. Hodí se k dětem, do bytu, snese chladné podnebí. Jeho výcvik je snadný, je vynikající hlídač.
Afghánský chrt
ObrazekZemě původu: Afghánistán
Samostatné plemeno: 9. 11. 2004
Klasifikace F.C.I.: Skupina X - chrti
Určení: Hlídač a společník
Historický přehled: Afgánský chrt je plemenem existujícím již několik tisíciletí. Byl vyšlechtěn v Afghánistánu, křížením Afgánského původního loveckého chrta s Perským chrtem - Salukou. Na konci 19. století jej dovezli do Velké Británie, kde byl v roce 1907 utvrzen standard tohoto plemene. Tam také v roce 1926 vznikl první "Klub milovníků afgánského chrta".
Charakteristika: Je to důstojný a rezervovaný pes, s určitou nadšenou a vášnivou divokostí.
Povaha: Afgánský chrt je laskavý a přívětivý pes, podarovaný moudrostí od svých předků, žijících v poušti. Je nezávislý, avšak zdrženlivý a přívětivý k dětem.
Tělo: Afgánský chrt má exotický zevnějšek, majestátní ocas a grandiózní pohyb. Je plný síly a důstojnosti, má nezávislý charakter - to je Afgán. Afgánský chrt je dostatečně vysoký pes, výška v kohoutku je u psů 65 až 75 cm, u feny 60 až 65 cm, váha se pohybuje v rozmezí 23 až 28 kg, má pevnou a silnou postavu. Hlava je nadstavená, v prodloužené linii. Uši má dlouhé a visící, přiléhající k hlavě, pokryté velmi dlouhými, hedvábnými chlupy. Oči jsou trojúhelníkového tvaru, východního rázu, jsou temné, někdy s nazlátlým odstínem. Čenich nosu je černý, u světle zbarvených psů může být i temně-hnědý. Ne příliš krátký ocas je zakončen smyčkou. Afgánský chrt má krásnou, rovnou, honosnou a hedvábnou srst, která stojící postavu Afgána krásně a důstojně rámuje. Tlapy jsou touto hustou srstí dobře kryté, srst vytváří jakési "cvičky".
*Srst: Afhánský chrt má krásně vznešenou, hedvábnou a rovnou srst, která na zádech, bocích a zadečku má velmi jemnou strukturu. Na přední straně hlavy má srst krátkou, na zadní je dlouhá, zřetelně dobře splývající. Všechny barvy srsti jsou přijatelné.
Barva: Jedno-, dvou-, trojbarevná. Pes může mít černou masku nebo polomasku s brýlemi, může však být i bez masky.
Velikost: Psi - 68 - 74 cm, feny - 63 - 69 cm
Doporučení: Dobré. Afgánský chrt je laskavý a přívětivý pes, podarovaný moudrostí od svých předků. Potřebuje však soustavnou péči o srst a dlouhé procházky.
 

Buď první, kdo ohodnotí tento článek.

Nový komentář

Přihlásit se
  Ještě nemáte vlastní web? Můžete si jej zdarma založit na Blog.cz.
 

Aktuální články

Reklama