Psíci1

17. listopadu 2007 v 20:36 |  Psi
Belgický ovčák - Laekenois
ObrazekZemě původu: Belgie
Samostatné plemeno: 16.10.1989
Klasifikace F.C.I.: Skupina I - ovčáčtí a honáčtí psi
Určení: Hlídač a společník
Historický přehled: Belgický ovčák byl vyšlechtěn ke konci 19. století v Belgii v oblasti Atverpena křížením ovčáků různých velikostí a zabarvení. V roce 1891 byl v Bruselu založen Klub milovníků belgických ovčáků. V USA se belgický ovčák jmenuje pouze Groenendael a ostatní zvláštnosti jsou známé u oddělených plemen (jsou jimi belgický Malinois a belgický Tervueren a Laekenois, který dosud nebyl nikdy přiznán). Je uznán a rozšížen pouze ve Francii, Belgii a Nizozemsku.
Charakterostika: Poměrná vzácnost tohoto plemene se těžko vysvětluje, je stejně plodný, schopný, ale méně agresivní než ostatní belgičtí ovčáci. Laekenoisové jsou známí jako spolehliví služební psi a ochránci.
Povaha: Je pohyblivý, vždy čilý a vysoce aktivní, je dobrý hlídač a je milý a spolehlivý k dětem.
Pyrenejský horský pes
ObrazekZemě původu: Francie
Samostatné plemeno: 27.2.1996
Klasifikace F.C.I.: Skupina II - pinčové, knírači a molossové
Určení: Služební pes, společník
Historický přehled: Po mnoha staletí byl tento pes známý již ze středověku, ochraňoval stáda a nevolníky na Pyrenejích - které dali plemenu jméno. O zakladatelích rodu tohoto plemene není nic známo, ale pyrenejský horský pes je velice podobný maďarskému kubasu a maremmu a je zcela možné, že všichni měli společné předky. Pyrenejští horští psi byli velice oblíbeni u francouzských odborníků a vědců - na konci 18.století, před Velkou francouzskou revolucí. V následujících letech se již tolik netěšil ze svých úspěchů a začátkem 20.století byl na hranici vyhynutí. Ale úsilím obdivovatelů bylo plemeno zachráněno.
Charakteristika: S porovnáním se svými dávnými předky dnešní pyrenejský horský pes dostatečně zdomácněl a stal se oblíbencem jako miláček rodiny.
Povaha: Je to velice vytrvalý, zcela nenáročný pes, důkladný hlídač a strážce, trpělivý opatrovatel dětí.
Tělo: Hlava velká, klínovitého tvaru, bez příznaků hrubosti, nesmí být těžká. Lebka je kulatá, přechod od čela na čumák je zcela plynulý. Morda je přiměřené délky, lehce se zužující ke konci. Čenich nosu a olemování očí musí být černé. Čumák rezavé nebo hnědé barvy - je nedostatek.Tlapy sevřené do hrudky. Ocas tlustý u kořene, postupně se zužující, dlouhý, dosahující až skákajících kloubů, bohatě osrstěný, tvořící závěs.
Barva: Bílá, možná jezevčí, šedá nebo se světle žlutými skvrnami.
Velikost: 81 cm
Doporučení: Výborné. Pyrenejský horský pes je skvělý přítel člověka, jak například dokládá i film Bella a Sebastián, kde Bella byla právě pyrenejský horský pes. Nehodí se k životu ve městě, je vhodný do chladného podnebí, je u něj nutná péče o srst. Klidně přspává venku, je dobrý hlídač a potřebuje hodně pohybu.
Italský chrtík
ObrazekZemě původu: Egypt
Samostatné plemeno: 30.3.1992
Klasifikace F.C.I.: Skupina X - chrti
Určení: Společník
Historický přehled: Kořeny plemene sahají až do starověkého Egypta, italští chrtíci mají původ v miniaturních chrtech ze severní afriky. Pravděpodobně nebyl italský chrtík ve své minulosti nikdy ničím jiným, než společenským psem. Je jím již déle než dva tisíce let. Jeho existence na egyptském královském dvoře jako by předurčila jeho další oblibu. Vždy byl chován především příslušníky královských a šlechtických rodů, často býval společníkem vysoce postavených dam. Jedním z mnoha jeho příznivců byl Bedřich Veliký (pruský král), který měl údajně okolo padesáti chtíků na svém císařském dvoře. Býval často zbytečně hýčkán, ba rozmazlován. Populárním, a tedy hojně chovaným, se stal v 19. století. Bohužel to na plemeno mělo negativní vliv. Proto od počátku dvacátého století probíhala regenerace chovu. Dnešní podobu italský chrtík získal ve čtyřicátých letech dvacátého století.
Charakteristika: Vyžaduje pravidelné procházky a fyzické zátěže.
Povaha: Italský chrtík je přítulný, jemný, citlivý, veselý, rychlý, inteligentní pes.
Tělo: Hřbetní linie je rovná, bedra jsou vyklenutá, hrudník je úzký, žebra dosahují k úrovni loktů, záď srázně spadá.
Barva: Černá, břidlicově šedá a plavá v jakémkoli odstínu.
Velikost: 32 - 38 cm
Doporučení: Dobré. Italský chrtík je bystrý, mírný, přesto typicky výkonný a zdatný pes. Je vhodný k dětem, do města, do horkého podnebí, snese se s jinými psy, ale špatně snáší intenzívní chlad
 

Buď první, kdo ohodnotí tento článek.

Nový komentář

Přihlásit se
  Ještě nemáte vlastní web? Můžete si jej zdarma založit na Blog.cz.
 

Aktuální články

Reklama