Kočičky2

18. listopadu 2007 v 15:36 |  Kočičky

Bengálská kočka

 Bengálská kočka VZNIK
Bengálka je kočka se vzhledem leoparda a povahou beránka. Toto plemeno vzniklo křížením divoce žijící kočky bengálské, která byla také označována jako asijský leopard cat, s evropskou domestikovanou tabby kočkou. Ke šlechtění byla použita řada plemen. Především egyptská mau a habešská kočka.

Bengálské kočky z CHS BondivalK prvnímu plánovanému chovatelskému programu křížení divoké kočky bengálské s evropskou domestikovanou black tabby došlo v USA ve státě Arizona paní Jean Sugden Millovou v roce 1965. Ovšem stalo se, že z toho spojení vznikli tzv. hybridi.Tato generace je označována jako F1. Tyto kočky měly fantasticky divokou kresbu, avšak zvířata byla plachá a kocouři neplodní. Kočky z F1 generace se pářily s evropskými kocoury a vznikla tak generace F2. Kočky z generace F2 byly spojeny s bengálskými nebo s evropskými kocoury a tak vznikla generace F3. U kocourů F2 a F3 byla pozorována neplodnost, takže další chov byl veden povětšinou jen potomstvem samičího pohlaví. Zvířata generace F1 a F3 byly zaregistrovány v plemenné knize, avšak vystaveny být nemohly. Teprve až zvířata z další generace F4 byla oficiálně uznána, dostaly rodokmeny a mohly se zúčastňovat výstav.

Je zajímavé, že jedinci z generace F2 a F3 mohou již mít velmi dobrou povahu. V USA je bengál považován za nejoblíbenější plemeno. Bengálská kočka je kontroverzní plemeno, poněvadž vzhledem k podílu divoké krve až 30% je až fascinující, že má tato kočka fantastickou povahu.

Bengálská kočka z CHS BondivalVZHLED
Bengálská kočka má dosti dlouhé, svalnaté a dobře vyvinuté tělo s těžkými kostmi. Zadní nohy jsou o něco delší než přední a tlapky jsou relativně velké a kulaté. Ocas je střední délky, pevný a na dotek zakulacený koneček, který je vždy černě zbarven. Klínovitá hlava je v poměru k tělu malá a je o něco delší než širší. Dosti malé uši jsou namířeny trochu dopředu, široce nasazené a nesmějí mít žádné štětinky. Nos je dlouhý a široký s lehkým prohnutím v místě, kde přechází v horní část lebky. Oči jsou velké, mandlovitého až kulatého tvaru. Velmi žádoucí jsou výrazné polštářky hmatových chlupů. Nápadně hustá srst je krátká až střední, hladce přilehlá a neobyčejně jemná a hedvábná.

Kresby:
tečkovaná - tečky musí zřetelně kontrastovat s barvou podkladu. Srst by měla vykazovat vždy tečky na břiše, zřetelné M na čele a kroužky kolem ocasu.

Bengálská kočka z CHS Bondivalmramorovaná - kresby je v hrubých rysech srovnatelná s mramorovanou kresbou např. orientální kočky, ale místo kulatých vzorů musí být naopak protažená do délky. Na břiše jsou také malé kulaté skvrnky, žádoucí je zřetelný kontrast a skvělá kresba.

POVAHA
Bengálky jsou zvědavé, aktivní kočky, které mají rády prostor. Jsou to vynikající lovci, kteří se s vervou pouští do hry a jen tak se nepodřídí klidnému a nepohodlnému životu. Mají velmi rády společnost jak jiných koček, tak i lidí, nesnášejí samotu. Milují vodu. Potřebují velký a silný škrábající kůl.
 

Buď první, kdo ohodnotí tento článek.

Nový komentář

Přihlásit se
  Ještě nemáte vlastní web? Můžete si jej zdarma založit na Blog.cz.
 

Aktuální články

Reklama